سواري ؛ اسكيت، جاده تندرستي زيبايي را در محله دو چندان مي كند و باعث ايجاد هوايي مطبوع و دل انگيز در اطراف مي شود. در كنار اين بوستان زيبا ميدان ميوه و تره بار در جهت رفاه ساكنين از جمله نقاط قوت محله به شمار مي آيد. در محله شهرك نفت، مراكز آموزش زيرمجموعه وزارت آموزش و پرورش جهت برطرف نمودن نياز آموزشي دانش آموزان از جمله اماكن مورد توجه است وجود دبستان كار و انديشه، دبستان راهنمايي دخترانه گلهاي انقلاب، دبيرستان پسرانه مهر، هنرستان فني و حرفه اي پسرانه كار و انديشه، دبيرستان غيرانتفاعي دخترانه فضليت در جهت ارتقاء سطح علمي دانش آموزان در محله به كار مي رود. مسجد امام مهدي (عج ) در شهرك نفت بزرگترين مسجد محله است كه با بنايي در حال ساخت در وسط شهرك جلوه اي تاثير برانگيز به شهرك خواهد بخشيد. علاوه بر آن حسينيه سيد الشهداء شهرك البرز و حسينيه اقتدار نيز در محله در برگزاري مراسم مذهبي و اعياد و مراسم ها فعاليتي چشم گيردارند.
3-5-20-1 موارد قوت وضعف محله شهرک نفت :
از جمله نقاط قوت و ضعيف محله مي توان به اين نكته اشاره كرد كه محله نفت با قرار گرفتن در دامنه كوه چشم اندازي زيبا و با توجه به جهت باد از شمال به جنوب هوايي لطيف و مطبوع دارد. دسترسي آسان و سربع به بزرگراه هاي شهيد بابائي، شهيد صياد شيرازي، آيت ا… صدر و امام علي وهمچنين رفت و آمد آسان به لواسانات براي تفريح و با توجه به اينكه اكثر ساختمان هاي شهرك نفت در حال حاضر دو طبقه مي باشند و خيابانها و بلوارهاي مهندسي ساز نيز در محله يكي از چشم انداز ترين نقاط قوت محله است، در هنگام وقوع زلزله امكان كمك رساني به ساكنين آسان تر خواهد شد. و همچنين نداشتن داروخانه شبان هروزي، وسائط نقليه عمومي مناسب بخصوص اتوبوس براي جابجايي ساكنين از جمله نقطه ضعف هايي است كه در محله نفت مشاهده مي شود. البته لازم به ذكر است كه شهرداري منطقه ايستگاه هاي اتوبوس در طول مسير شهرك ايجاد نموده است. نظر به اينكه اكثر ساختما نها در محله دو طبقه هستند و فضايي كافي، براي ايجاد بناهاي چند طبقه جهت سرمايه گذاري و افزايش جمعيت وجود دارد. اين موضوع را مي توان نوعي فرصت در محله تلقي كرد ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .
3-5-21 محله باغ فردوس :
باغ فردوس در قديم از سمت شمال به پل تجريش از سمت جنوب به پارك وي، از سمت شرق به رودخانه و از سمت غرب به خيابان وليعصر منتهي شده است. و محدوده ي آن در حال حاضر، ازشمال به ميدان تجريش و ابتداي خيابان وليعصر، از جنوب به بزرگراه مدرس و خيابان فرشته ازشرق به خيابان دربندي و انتهاي آفريقا و از غرب به خيابان وليعصر و پل پارك وي محدود مي گردد ( نقشه شماره 19-3 ) . در رابطه با محدوده زماني شكل گيري اين محله مي توان گفت كه اين محل محدوده زماني مشخصي ندارد ولي اينگونه كه به نظر مي رسد زمان شكل گيري محله در زمان پادشاهان قاجاريه يا شايد قبل از آن مي باشد و اين محل نيز همانند بسياري از محلات شميران به دليل آب و هواي مساعد و دارا بودن زمين هاي حاصلخيز كشاورزي شكل گرفته است از افراد موثر در شكل گيري اين محل ميتوان از آقاي فخرالدوله و خاندان اميني ها و ديگراني كه درباره ي آنها اطلاعاتي در دست نيست نام برد، در قديم فردي به نام زين العابدين در اين محل زندگي مي كرده كه ايشان را به عنوان بزرگ محل قبول داشتند و بيشتر افراد اين محله از نوادگان او هستند . تحول مهمي در اين محله اتفاق نيافتاده است فقط مانند بيشتر محلات ديگر شميران پس از انقلاب جمعيت اين محله رو به فزوني گذاشته است ( سند هويت محله باغ فردوس ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ). در رابطه با ساختمان كالبدي محل ميتوان گفت كه اين محل داراي ساختمان هاي قديمي بسياري است كه نشان از قدمت محل دارد به عنوان مثال حمام قديمي در ميدان تختي و آب ابنار واقع در مسجد قائم از اين دسته بناها مي باشند. از آثار تاريخي اين محله ساختمان باغ فردوس مربوط به زمان قاجاريه باغ بزرگ الهيه – باغ نفت- موزه دكتر حسابي – باغ موزه هنر ايران – مسجد قائم و مسجد فرشته را مي توان نام برد كه شرح مختصري از تاريخچه و سير تحولات ساختمان باغ فردوس نيز داده خواهد شد.

نقشه شماره19 -3 نقشه محله باغ فردوس

( منبع : www.tehran1.ir )
از ميدانگاه هاي اصلي اين محل كه از گذشته وجود داشته است و مركزيت محله در اطراف آن شكل گرفته است مي توان چهارراه دكتر حسابي، ميدان تختي و ميدان فخر الدوله را نام برد . اين محل داراي سه قنات فخر الدوله در داخل باغ فخرالدوله و قنات قلاب واقع در خيابان طوس و قنات فردوس واقع در خيابان وليعصر مي باشد كه هنوز نيز با گذشت زمان به دست فراموشي سپرده نشده اند. در خصوص وجه تسميه اين محل مي توان گفت كه قنات فردوس به دليل اهميت و پر آبي آن در زمان گذشته و وجود باغهاي زياد اطراف آن دليل اصلي نامگذاري اين محل به باغ فردوس مي باشد. از چهره ها ي قديمي و معروف اين محل ميتوان به سپه سالار تنكابني و ميرزا علي خان مدير مدرسه شاپور تجريش و شازده هاي قاجاري و مرحوم دكتر حسابي و مرحوم جهان پهلوان تختي اشاره نمود ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .
بر اساس داده هاي آماري، در اين محله 14973 نفر ساكن هستند كه از بين اين تعداد جمعيت ساكن در محله 7645 نفر را مردان و 7328 نفر را زنان تشكيل ميدهند، جمعيت فعال و شاغل در محله 3453 نفر و افراد بيكار 322 نفر مي باشند. تعداد كل خانوارهاي ساكن در اين محله 3456 خانوار است، افراد باسواد 14071 نفر و 318 نفر هم افراد بي سواد در اين محله زندگي مي كنند . متاهلين 7945 نفر و مجردين نيز 5921 نفر مي باشند مقايسه آماري جمعيت بيكار در منطقه باغ فردوس با مناطق تجريش، قيطريه، جماران، نياوران و گلابدره نشان ميدهد در اين منطقه بيكاري بيشتر از ديگر محله ها مي باشد ( سند هويت محله باغ فردوس ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 )
3-5-21-1 اماکن شاخص محله باغ فردوس :
1 ) عمارت باغ فردوس :
ساختمان باغ فردوس در زمان نظام الدوله وزير دارايي ناصر الدين شاه ساخته شده و منزل معير الممالك همسر خانم عصمت الدوله دختر ناصرالدين شاه بود. در قسمت شمال آن كه در حال حاضر چمن كاري و كتابخانه مي باشد قبلا استخر بزرگي بود و اطراف آن نيز درختان كهن سال چنار وجود داشته كه هنوز نيز تعدادي از آنها موجود است و در قسمت جنوب ساختمان فضاي نسبتا بزرگ ديده مي شود كل زمين پله كاني است در زمان پهلوي اول اين ساختمان محل دبستان شاپور بود كه امروزه سينما مي باشد . در سال 1330 ساختمان باغ فردوس در اختيار وزارت فرهنگ قرار گرفت و كارهاي هنري آن زمان دراين محل انجام مي شد . در حال حاضر نيز اين ساختمان در اختيار وزارت ارشاد مي باشد . سپهبد امير احمدي كه اولين سپهبد ايران در زمان پهلوي بوده كه ايشان به همراه چند نفرديگر جلوي چند تكه شدن ايران را گرفتند در ساختمان اصلي باغ فردوس سكونت داشتند . به دستور محمدشاه قاجار، درسال 1264 ق، قصري براي او در نزديكي تجريش ساخته شد؛ اما هم زمان با بيماري و مرگ او قصر نيمه تمام ماند و وي در همان قصر نيمه تمام به نام محمديه (در محل محموديه فعلي ) از دنيا رفت. هم زمان با ساخت قصر محمديه، درباريان نزديك به او نيز در همان حوالي اقدام به احداث باغ يا عمارت ييلاقي كردند. از جمله حسين علي خان معيرالممالك باغي احداث كرد كه به باغ فردوس مشهور شد. عمارت باغ فردوس در دو طبقه به سبك قاجاريه و معروف به گوش فيل بنا گذاشته شد. زمين هاي قسمت جنوبي و سراشيبي باغ نيز با سنگ چين هايي به صورت هفت قطعه مسطح و مطبق در آمد و روي هريك از قطعات، استخري با فواره هاي متعدد احداث شد. استخرها به گونه اي ساخته شده بودند كه از فواصل دورتر، بزرگ تر به نظر مي آمدند. سپس، دوست علي خان، پسر حسين علي خان، به همت معماران اصفهاني و يزدي، ساختماني در قسمت جنوبي باغ برپا كرد و نام آن را رشك بهشت گذاشت . پلكان و بخش هاي ديگري از ساختمان از مرمر اعلاي يزد و ديوارهاي داخل اتاق با كاغذهاي طلايي برجسته پوشانده شده بود. اما دوست علي خان اعتناي چنداني به باغ و ساختمان آن نكرد و با گذشت زمان ساختمان رو به خرابي گذاشت تا حدي كه سنگ هاي مرمر آن كنده و به عمارت اميريه (مدرسه نظام ) برده شد. بعد از آن مالكيت باغ چند بار دست به دست شد تاسرانجام، در سال 1318 ق، در زمان سلطنت مظفرالدين شاه قاجار، محمدولي خان سپهسالار تنكابني آن را از ورثه امين الملك خريد. سپهسالار، علاوه بر ايجاد فواره و استخرهاي مطبق، قنات باغ فردوس را نيز احيا كرد و سر دري با شكوه در مظهر قنات (ميدان گاه فعلي باغ فردوس ) ساخت . ولي به دليل بدهي به تجارت خانه طومانيانس، باغ را به او داد و طومانيانس نيز باغ را در ازاي بدهي به دولت رضاخان واگذار كرد. سرانجام، درسال 1316 ش، وزارت معارف (آموزش و پرورش ) آنجا را خريد و ساختمان را مرمت و دبيرستان شاپور تجريش را در آن تأسيس كرد. درسال 1350 ساختمان موجود در باغ به مركز فرهنگي و هنري و نمايشگاهي تبديل شد و پس از انقلاب نيز در اختيار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي قرار گرفت . مساحت اين باغ 20000 متر مربع و طول آن 280 متر و سرازيري آن از شمال غربي به جنوب شرقي است.
2 ) موزه دکترحسابي :
اين موزه بعد از فوت دكتر حسابي در اواخر سال 1371 در منزل ايشان افتتاح شد. بناي خانه متعلق به سال 1310 ه. ق است . موزه در طبقه سوم در ضلع غربي منزل دكتر حسابي ايجاد شده است و مساحتي حدود چهل متر مربع دارد كه شامل وسائل شخصي دكتر از جمله پوشاك، مسواك، عينك، شانه و نيز وسائل دست ساز ايشان، لوح تقدير، مدارك علمي وتحصيلي، مدالها و نشانها، عكس هاي خانوادگي و. . . است. بازديد از موزه در سه نوبت با هماهنگي قبلي وحداكثر 25 نفر به طور رايگان از ساعت 8 الي 16 امكان پذير است ( www.ketabeavval.ir).
3 ) باغ موزه هنر اسلامي :
باغ موزه هنر ايراني با متراژي كمتر از يك هكتار در منطقه الهيه واقع شده، از لحاظ معماري مربوط به دوره پهلوي است. اين بنا متعلق به خانم توران مهاجر اسلامي(امير احمدي) است و آن را در سال 1310 ه. ش ساخته اند . در تعميراتي كه از سال 1384 در آن شروع شد فضاي سبزي ايجادكردند و در تاريخ 5/3/86 با تغيير كاربري، تبديل به باغ موزه هنر ايراني شد . در دوران پهلوي ماكت هايي به سفارش ايران به مناسبت جشنهاي 2500 ساله در دهه 40 به كشور ايتاليا سفارش داده شد كه هيچ گاه مورد استفاده قرار نگرفت، جنس ماكت ها از بتون مي باشد، تزئينات پنجره ها با رزين و پلي استر است . نقاشي ماكت هاي هشت بهشت، چهل ستون و شمس العماره نيز با رنگ روغن است . ماكت هاي آثار تاريخي ايران شامل هشت بهشت، چهل ستون، گنبد كاووس، سي و سه پل، شمس العماره، كاروانسراي مهيار، باغ فين، نقش رستم، برج آزادي و برج ميلاد و…مي باشد. قسمت هاي فعلي باغ موزه نيز عبارت است از نگارخانه، بخش

نکته مهم : در این سایت فقط تکه هایی از این پایان نامه به صورت رندم درج شده که ممکن است موقع انتقال از فایل ورد به داخل سایت عکس ها درج نشوند یا فرمول ها و نمودارها و جداول و ... به هم ریخته درج شوند ولی در سایت منبع شما می توانید فایل کامل را با فرمت ورد و منابع و پیوست ها دنلود نمایید

: سایت منبع  40y.ir